Szombat
2024 Április 27
11:28 AM
FőoldalRegisztrációBelépés
Üdvözöllek Vendég | RSS
Honlap-menü
Keresés
Belépés
Naptár
«  Április 2024  »
HKSzeCsPSzoV
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Mentett bejegyzések
Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak
  • Statisztika

    Online összesen: 1
    Vendégek: 1
    Felhasználók: 0
    Elsóztad? Seráfütty!!

    A sótlan étel ízét könnyű helyrehozni, ha viszont a kelleténél többet használtál a belőle, már kissé nehezebb a helyzet - de nem lehetetlen! A levesek esetében például egyszerűen és gyorsan mérsékelheted a sós ízt azzal, ha vizet öntesz hozzá, és újra felforralod. Ha ez nem segít, vagy a leves már így is híg, verj habbá egy tojás fehérjéjét, majd a habot keverd a levesbe. Amint megkocsonyásodott, vedd ki - a tojásfehérje magába szívja felesleges sót.
    Ha rántott vagy habart levest sóztál túl, reszelj bele egy kisebb darab nyers krumplit, forrald fel az ételt újra, majd adj hozzá ízlés szerint fűszernövényeket, például friss petrezselymet vagy zellerlevelet. Az almaecet szintén hatékony fegyver a túl sós íz ellen: keverj el benne annyi cukrot, hogy híg oldatot kapj, majd ezt kávéskanalanként adagolva keverd a leveshez. Közben folyamatosan kóstolgasd az ételt, és csak annyi cukros almaecetet használj, amennyi semlegesíti a túl sós ízt.
    Ha túlsóztuk a főzeléket, néhány evőkanál tejjel enyhíthetjük a sós ízt. Szintén jó megoldás egy nagyobb félbevágott burgonyát tenni bele, ami felszívja a só egy részét. Ez a trükk olyan leveseknél is alkalmazható, ahol a tej szóba sem jöhet. Forraljuk az ételt néhány percig a burgonyával, majd vegyük ki és dobjuk a szemétbe. Ne a kaját, hanem a krumplit.

    Több zsír van benne a kelleténél?


    A zsírral is könnyű bőkezűen bánni. Ha a kelleténél többet használtál belőle a leveshez vagy a pörkölthöz, hűtsd le az ételt: a felesleges zsír megdermed a tetején, amit egy kanállal könnyedén eltávolíthatsz.
    Ha nincs lehetőséged megvárni, amíg teljesen kihűl az étel, használd a salátát. Néhány nagyobb levelet márts az edénybe, majd azonnal vedd is ki őket - néhány pillanat elég, hogy a felületükre rárakódjon a zsír.
    Ha nincs kéznél salátalevél, a jégkocka is megteszi, de ez esetben is ügyelj a gyorsaságra, valamint arra, hogy ne legyen túlságosan forró az étel. Az erőlevest érdemes teljesen zsírtalanítani tálalás előtt. Ehhez a legjobb a papírszalvéta: a kész levest 10-20 percig pihentesd, majd a felületén húzz végig egy papírszalvétát, így minden felesleges zsírcseppet felitathatsz.
    Ha a mártás sikerült túl zsírosra, egy csipetnyi szódabikarbónát keverj el benne.

    Odaégett? Ne a tűzoltót hívd!!

    Ha az edény belső felületének zománca sérült, vagy éppen a nem megfelelő erősségű lángot használod főzés közben, könnyen előfordulhat, hogy leég az étel. Ha megtörtént a baj, a fazék tartalmát óvatosan öntsd át egy másik edénybe, de nagyon vigyázz arra, hogy a leégett részből egy kevés se kerüljön át. Ezzel a megoldással elsősorban a kevésbé lepirult ételt mentheted meg. Ha az egészben sült húst sikerült odaégetned, azt is helyezd át egy tiszta edénybe, és a még menthető húsról távolítsd el a túlzottan megpirult részeket.

    Hogyan érheted el, hogy a lesült ételnek biztosan ne legyen kellemetlen íze? Először is tedd egy tiszta lábosba, majd piríts néhány szelet kenyeret.
    Ezeket óvatosan fektesd az étel fölé - például egy rácsra, amelyet az edényre helyeztél -, végül takard le az egészet egy konyharuhával, és hagyd úgy 10-15 percig. A kenyér semlegesíti majd a a kellemetlen aromákat.

    Apró trükkök

    Okosságok

    A nem megfelelően megkeményedett kocsonyán úgy segíthetünk, ha újból felmelegítjük és kevés zselatinport keverünk bele. Újradermesztve már valószínűleg jó lesz.
    Az összecsomósodott rántást nem feltétlenül kell kidobnunk. Keverjük simára a főzőlével, majd szűrjük át és a már sima rántást tegyük az ételbe.
    A száraz dióbél néhány percig tejben forralva visszanyeri eredeti alakját és újra friss lesz. 
    Az üvegbe száradt mustárt megmenthetjük a kidobástól, ha egy-két evőkanál ecetes-olajos, kissé édesített folyadékkal felöntjük, állni hagyjuk, majd az egészet újra felkeverjük.
    A kissé megszikkadt, megszáradt kenyeret felfrissíthetjük azzal, ha egy kevés vizet permetezünk rá és néhány percre a forró sütőbe tesszük.
    A főzéshez használt vizet csak a forrás után sózzuk, ellenkező esetben a melegítés sokkal tovább tart.
    Szép tiszta marad a húsleves, ha lassan forraljuk fel és forrás után csak kis lángon, épp hogy gyöngyözve főzzük tovább. Ne kavarjuk meg, a habját sem fontos leszednünk, elfő az. Ha így járunk el és a fűszereket is teatojásban vagy fűszerzacskóban adjuk hozzá, szűrnünk sem kell.
    A behabart vagy rántott leveseket forrás után már ne fedjük le, mert nagyon gyorsan kifuthatnak.
    Ha cukrot is igényel egy főtt ételünk, elég, ha csak az elkészülte előtt néhány perccel tesszük a lábosba. Így kevesebb is elég, mintha együtt főztük volna őket.
    Savanyú ételt ne főzzünk alumíniumedényben (se alufóliában), mert a benne található savak kioldják az edény falából a fémet.
    A római tálat (fedővel együtt) használat előtt áztassuk hideg vízbe, ezzel megakadályozhatjuk, hogy a sütés közben megrepedjen. A sütést hideg sütőben kezdjük és csak fokozatosan növeljük a hőmérsékletet.
    A sótartóba tett néhány szem rizs megakadályozza, hogy a só összeálljon.
    Az élesztő bírja a fagyasztást, ezért mélyhűtőben nagyobb mennyiséget is tárolhatunk belőle.
    Ha a vágódeszka alá konyharongyot teszünk, halkabb lesz a klopfolás.
    Ha krémes süteményeket szeretnénk szállítani, elkerülhetjük, hogy a csomagolópapír a krémbe ragadjon. Szúrjunk a süteményekbe néhány fogpiszkálót úgy, hogy azok néhány centire kiálljanak a tésztából és ezután borítsuk rá a csomagolópapírt.

    Zöldség, gyümölcs

    A nyers zöldségeket ne áztassuk sokáig, mert a vitaminok kioldódnak belőlük.
    A gombát ne áztassuk be a tisztítás során, mert értékes íz- és tápanyagai kioldódnak. Használjunk inkább folyóvizet és dörzsöljük le a szennyeződéseket.
    Nem barnulnak be a fehér húsú zöldségek (karfiol, zeller stb.) és gyümölcsök (alma, körte), ha rögtön a feldarabolás után kevés citromlével megpermetezzük őket.
    Ha felhasználás előtt langyos vízben megmerítjük a salátaféléket és más leveles zöldségeket, előbújnak az addig rejtőzködő kukacok és bogarak. Ezután a zöldséget átmoshatjuk hideg vízben is.
    A paradicsom bőre könnyen lehúzható lesz, ha egy röpke pillanatra forró vízbe merítjük
    Főzzük a karfiolt fedő nélkül, és a puffasztó gázok elillannak.
    Ha a zöldpaprikánk nagyon erős (és ezt nem szeretjük) dobjuk lobogó forró vízbe. 1 perc alatt az ereje zöme elillan.
    Csípős zöldpaprikát ettünk? A hideg víz nem oltja a szánkban égő tüzet? Próbáljuk ki a tejet, az majd segít!
    Könnyen meghámozhatjuk a héjában főtt burgonyát, ha főzés után egy fél percre hideg vízbe tesszük.
    Ha hámozott burgonyát főzünk, azt mindig forrásban lévő, előzőleg megsózott vízbe tegyük, ugyanis a burgonya később már nem (vagy nem jól) sózható. Ha a krumpli öreg, tegyünk a főzővízbe egy kis borecetet, ettől sokkal jobb ízű lesz és kevésbé is fő szét.
    Ha a zöldborsót éjszakára hideg vízbe áztatjuk, majd a vizet leöntve, 48 órán át meleg helyen tároljuk, akkor a meginduló csírázás miatt a borsószemek édesebbek és puhábbak lesznek.
    A babot és a sárgaborsót is érdemes főzés előtt beáztatni, ugyanis ezzel csökkenthetjük a főzési időt. A lencsét ellenben csak akkor áztassuk, ha nagyon száraz és kemény. Az áztatást 6-10 órával a főzés előtt kezdjük. Nem kell nagyon sok víz, elég, ha épp fedi a szemeket. A fel nem szívott vizet ne használjuk fel a főzéshez, öntsük ki. 
    A káposzta főzésekor keletkező kellemetlen szagot enyhíthetjük azzal, ha a főzővízbe néhány zellerlevelet is teszünk. Hasonlóképpen csökkenthető a konyhaszag azzal is, ha a zöldségek főzésénél kevés szódabikarbónát teszünk a vízbe. Ezzel a zöldségek is könnyebbek, finomabbak és vitaminban gazdagabbak maradnak. 
    Néhány csepp citromlé miatt kár lenne felvágni a citromot. Szúrjunk bele egy vastagabb tűt és a lyukon nyomjuk ki belőle a szükséges mennyiséget. Így még jó néhány napig eláll a gyümölcs.

    Tejtermékek

    A házi aludttej finomabb és krémesebb lesz, ha literenként egy evőkanál tejfölt keverünk a tejbe.
    A megkeményedett sajtot áztassuk tejbe, így másnapra újra fogyasztható lesz.
    A lágy sajtokat fagyasszuk le ha reszelni akarjuk őket, így nem kenődnek szét a sajtreszelőn.
    Ha a tejszínhabot felforralt majd lehűtött tejszínből készítjük el, sokkal tartósabb lesz. Igaz, így a felverés is valamivel tovább tart.
    A cukor nélkül felvert tejszínhab tartósabb, tovább marad kemény, mint a cukrozott.

    Hús és tojás

    A nehezen puhuló húsra főzés közben öntsünk egy-két evőkanál finom ecetet. Hamarabb elkészül.
    A szárnyasokat soha ne vizesen tegyük a sütőbe, ugyanis a párolgó vízgőzök nem tesznek jót a hús ízének. Ha mégis indokolt az alapos mosdatás, inkább töröljük szárazra a húst és várjuk meg míg megszikkad.
    Sütés közben ne szurkáljuk a húst, mert kifolyik belőle a nedvesség és kiszárad.
    Ha rántott (bundázott) húst készítünk, mindig itassuk le a nedvességet a hússzeletekről mielőtt panírozzuk őket, e nélkül ui. a forró zsiradékba merítve a panír le fog válni.
    Ha a pörkölthúsunk zsírosabb a szokásosnál, teljesen felesleges további zsiradékot tenni alá. Egyszerűen tegyük mellé a hagymát és 1-2 evőkanál vizet. A hagyma a húson található zsiradéktól is megpirul.
    A májat (bármilyen májat) felhasználás előtt áztassuk tejbe vagy vízbe, így főzés közben nem keményedik meg.
    A májat elkészítés közben ne, csak készen, a tányéron sózzuk!
    Könnyen lehúzható a szárazkolbász bőre, ha előtte vízbe mártjuk.
    A tojásfőzésnél a főzővízbe tegyünk sót, így elkerülhetjük azt, hogy a tojás héja megrepedjen.
    Ha túl hideg a főzővízbe tett tojás, akkor a héja könnyen megreped. Főzés előtt vegyük ki a hűtőből és várjunk, amíg szobahőmérsékletű nem lesz.


    Copyright MyCorp © 2024